Kanserin nedenleri arasında genetik faktörler kadar çevresel faktörler de rol oynar. Çevresel faktörler yaşam biçimimiz (sigara-alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları) ile hava ve çevre kirliliği gibi faktörlerdir. Bu faktörlerin bazılarına karşı önlemler alınabilirken, bazıları ise değiştirilemeyen faktörler arasında yer alıyor. Ailede kanser geçmişi, genetik miras, belirli yaşlarda ve kadın-erkek oranına göre dağılımı değiştirilemeyen faktörler arasında yer alıyor. Fakat sağlıklı bir yaşam ile bazı kanser türlerinin önüne geçilebilir. Örneğin; sigara-alkol tüketimi, sağlıklı beslenme, düzenli spor ve obezite gibi sağlığı etkileyen faktörlerin kontrol altında tutulması gereklidir.

Sağlıklı beslenme, fazla kilolardan kurtulma ve sağlıklı yaşamım tarzını sürdürme sayesinde kanser riski yüzde 30-35 oranında azaltılabilir.

Yaşam tarzı değişikliklerininin yanı sıra, kanser belirtisi ya da kişinin herhangi bir yakınması olmasa dahi erken teşhis programlarına katılmak gereklidir. Mamografi, prostat kanseri taraması, HPV testi gibi erken teşhis tarama programları, kanser tedavisinde başarı şansını yüzde 90’a çıkarır.

Kanser hastalıklarının tedavisi güncel teknoloji cihazları ve hedefe yönelik tedavi seçenekleri sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Günlük hayatınızda yapabileceğiniz küçük değişiklikler sayesinde, kanser riskine karşı korunma sağlayabilirsiniz.

KANSERE KARŞI KORUYAN 5 ÖNERİ

 • Akdeniz diyetini benimseyin

  Kanserden koruyucu diyet diye tarif edilen beslenme tarzı, Akdeniz diyetidir. Kanserden korunmak için Akdeniz diyeti kurallarını uygulamak gerekir. Bol miktarda meyve, sebze, balık, zeytinyağlı tüketmek önemlidir. Yağ olarak doymuş yağları değil zeytinyağının tercih edilmesi gerekir.

  Sigarayı ve alkolü bırakın

  Sigaranın kanser yapıcı etkisi artık tartışılmaz bir gerçek! Sigara sadece akciğer kanserine değil, baş-boyun, mide, mesane kanserlerine de yol açar. Fazla alkol kullanmak da, baş-boyun kanserleri, yemek borusu, pankreas kanseri türlerini artırdığı araştırmalarla ispatlanmış bir gerçektir. Alkolü bırakmaya çalışın ya da günde 1 kadehten fazla içmeyin.

  Günde en az 30 dakika yürüyün

  Düzenli egzersiz kanser riskini azalttığı bilinir. En az günde 30-40 dakika tempolu olarak, kalp hızını artıracak şekilde, spor ayakkabılarla yürüyüş yapılması önem taşır. Haftada en az 1-2 gün daha yüksek tempolu egzersiz de yapmaya çalışın.

  Fazla kilolarınızı verin

  Obezite; meme, kalın bağırsak ve prostat kanseri gibi bazı kanserler için risk faktörüdür. Vücut kitle indeksi değerinize göre obez ve morbid obez sınıfındaysanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışın ve fazla kilolarınızdan kurtulun.

  Güneş ışınlarına kontrolsüz maruz kalmayın

  Güneşin vücudumuza elbette faydaları var ama kontrolsüz güneş ışığı yarardan çok vücuda zarar verir. Bu nedenle yaz aylarında 10.00-15.00 saatleri arasında direkt güneş ışınlarına maruz kalmamaya gayret edin ve çocuklarınızın da bu şekilde maruz kalmamasını sağlayın. Özellikle çocukluk çağında tekrarlanan güneş yanıkları daha sonraki yıllarda melonom denilen cilt kanserinin oluşum riskini artar. Deniz ve havuz kenarında uzun süreli güneş banyoları yapmayın ve bu mekanlarda güneşe çıkmadan yarım saat önce yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanarak cildinizi koruyun.